Klinik Psikoloji ve Psikologlar Derneği
Ruh sağlığınız için çalışıyoruz...
(0312) 911 36 26
info@klinikpsikolog.org.tr

Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

ÖZGÜN BİLİM BAĞIMSIZ FİKİRLER

Yeryüzündeki canlı çeşitliliğini evrendeki galaksiler çeşitliliğine benzetmenin doğru olabileceği ile ilgili araştırmalar yapılmış ve bu çeşitliliğin en iyi şekilde idrak edilmesinin işte o galaksilerden oluşan evreni anlamak gibi insanın sadece fiziksel olmayan dünyalarına, ruhuna da inmek anlamına geldiği ortaya çıkmıştır.

Bir bilim dalı olarak Psikoloji ve daha ileri, Psikolojiyi Tıp ile birlikte inceleyen ve çözüm bulan bir bilim olan Psikiyatri bu amaçla insanoğlunun derinliklerindeki gizleri, her ne kadar araştırdıkça yenileri ortaya çıksa da ve bu bir bilimsel gerçek olarak kabul edilerek yola çıkılsa da araştırmaya devam edecektir.

Dünya ülkeler ortalamasına göre ne yazık ki klinik psikoloji ile ilgili detaylı, daha doğrusu olması gereken kadar etraflı çalışmalar yapılmamaktadır. Bu çalışmaları yapan gelişmiş ülkeler, Türkiye gibi bu konuda sadece yapılanları uygulamaktan başka çare düşünmeyen ülkeler için, o ülkenin sosyo-kültürel yapısını değil, sadece kendi insanı üzerinde yaptığı ve bazen o diğer ülkelere çözüm olamayan kanaatleri bilimsel çalışmalarının sonucu olarak belirtmektedir.

Aslında burada bir husus daha önem arz etmektedir. Yapılan bilimsel her türlü çalışmanın bölge insanının kültür, yaşama şekli ve inançları ile yakından alakalı olduğu göz ardı edilmektedir. Tabi burada bahsettiğimiz, yapılan ve Türkiye ve Türkçe için uyarlanan yurtdışı bilimsel çalışmaların yetersiz ya da yersiz olduğu veya Türkiye ya da Türk insanı için gereksiz, faydasız ya da tehlikeli olduğu değildir. Anlatmak istediğimiz, bu çalışmaların Türk insanına özel ve mümkünse yine Türk bilim insanları tarafından yapılması zorunluluğudur.

Kurumumuzun kuruluş gayesi, yukarıda anlattığımız birkaç önemli hususta öncülük yapmak ve hep öncü olarak devam etmektir. Özellikle St. Clements University öğretim üyeleri, akademisyenler ve öğrencilerimiz ve hatta mezunlarımız ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Klinik Psikoloji çalışmalarının, yine Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Birimi ile paralel şekilde devamı için sizlerin gerek görüş, gerek akademik çalışma ve gerekse teşviklerine ihtiyacımız biz var oldukça devam edecektir.

“Özgün fikirler uygulandığı an; Türk ulusu yükselecektir.” diyen Mustafa Kemal’in evlatlarına yakışanı yapabilmemiz çabalarımıza destekleriniz dileğimizle.

Yrd. Doç. Dr. Bilal Semih BOZDEMİR
Başkan

Çözüm Ortaklarımız

SİZİN İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ!
© 2013 Klinik Psikoloji ve Psikologlar Derneği
Klinik Psikoloji ve Psikologlar Derneği, Psikologlar Federasyonu Kurucu Üyesidir!
İzmir-1 Cd. No:33/31 Kızılay, Çankaya/Ankara
Telefon: 444 1 659 Faks: (0312) 4184599
E-Mail: info@klinikpsikolog.org.tr